| Weight | 20.3 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-TEI-54-S |
| Roller Diameter | 5 |
| Replacement Roll Type | Slotted Ends |
| Belt Width | 54 |
| CEMA Class | C |
| A | 19 |
| B | 19-1/8 |
| C | 19-7/8 |
| Weight | 109.5 lbs |
|---|---|
| Part Number | C6-20TE-54 |
| Roller Diameter | 6 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 54 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 63 |
| B | 8 |
| C | 65-1/2 |
| D | 11 |
| E | 16-5/16 |
| F | 18-11/16 |
| G | 18-11/16 |
| H | 55-3/16 |
| K | 9-3/4 |
| Weight | 116.2 lbs |
|---|---|
| Part Number | C6-35TE-54 |
| Roller Diameter | 6 |
| Trough Angle | 35 |
| Belt Width | 54 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 63 |
| B | 8 |
| C | 65-1/2 |
| D | 11 |
| E | 20-11/16 |
| F | 18-11/16 |
| G | 18-11/16 |
| H | 50-5/16 |
| K | 9-3/4 |
| Weight | 118.9 lbs |
|---|---|
| Part Number | C6-45TE-54 |
| Roller Diameter | 6 |
| Trough Angle | 45 |
| Belt Width | 54 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 63 |
| B | 8 |
| C | 65-1/2 |
| D | 11 |
| E | 23-3/8 |
| F | 18-11/16 |
| G | 18-11/16 |
| H | 46-13-16 |
| K | 9-3/4 |
| Weight | 47.5 lbs |
|---|---|
| Part Number | C6-R-54 |
| Roller Diameter | 6 |
| Belt Width | 54 |
| CEMA Class | C |
| A | 57-1/4 |
| B | 57-5/8 |
| C | 58-1/2 |
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Part Number | C6-TE-54 |
| Roller Diameter | 6 |
| Replacement Roll Type | Full Flat |
| Belt Width | 54 |
| CEMA Class | C |
| A | 18-11/16 |
| B | 19-1/16 |
| C | 20-1/16 |
SEARCH
Conveyor Parts & Products
- Replacement Idlers (112)
- Return Idlers (58)
- Trough Assemblies (185)
CEMA Class
- C (34)
Roller Diameter
Belt Width
- 54 (34)