| Weight | 18.3 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-R-36 |
| Roller Diameter | 4 |
| Belt Width | 36 |
| CEMA Class | C |
| A | 39-1/4 |
| B | 39-5/8 |
| C | 40-1/2 |
| Weight | 19.2 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-RRD-36 |
| Roller Diameter | 4 |
| Belt Width | 36 |
| CEMA Class | C |
| A | 39-1/2 |
| B | 39-5/8 |
| C | 40-7/16 |
| Weight | 7.2 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TE-36 |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Full Flat |
| Belt Width | 36 |
| CEMA Class | C |
| A | 12-11/16 |
| B | 13-1/16 |
| C | 14-1/16 |
| Weight | 7.2 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TE-36-S |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Slotted Ends |
| Belt Width | 36 |
| CEMA Class | C |
| A | 12-11/16 |
| B | 13-1/16 |
| C | 14-1/16 |
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TEI-36 |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Full Flat |
| Belt Width | 36 |
| CEMA Class | C |
| A | 13 |
| B | 13-1/8 |
| C | 13-7/8 |
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TEI-36-S |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Slotted Ends |
| Belt Width | 36 |
| CEMA Class | C |
| A | 13 |
| B | 13-1/8 |
| C | 13-7/8 |
| Weight | 60.2 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-20CIT-36 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 36 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Channel Inset |
| A | 41-5/8 |
| B | 5-3/16 |
| C | 41-5/8 |
| D | 8-3/8 |
| E | 9-1/8 |
| F | 14-1/8 |
| G | 10-11/16 |
| H | 35-13/16 |
| K | 5-3/16 |
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-20TE-36 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 36 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 45 |
| B | 5-1/2 |
| C | 47-1/2 |
| D | 8-1/2 |
| E | 13 |
| F | 12-11/16 |
| G | 12-11/16 |
| H | 38-3/16 |
| K | 8-1/2 |
SEARCH
Conveyor Parts & Products
- Replacement Idlers (112)
- Return Idlers (58)
- Trough Assemblies (185)
CEMA Class
Roller Diameter
Belt Width
- 36 (44)