| Weight | 21.5 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-RRD-42 |
| Roller Diameter | 4 |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| A | 45-1/2 |
| B | 45-5/8 |
| C | 46-7/16 |
| Weight | 8.1 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TE-42 |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Full Flat |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| A | 14-11/16 |
| B | 15-1/16 |
| C | 16-1/16 |
| Weight | 8.1 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TE-42-S |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Slotted Ends |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| A | 14-11/16 |
| B | 15-1/16 |
| C | 16-1/16 |
| Weight | 12.5 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TEI-42 |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Full Flat |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| A | 15 |
| B | 15-1/8 |
| C | 15-7/8 |
| Weight | 12.5 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TEI-42-S |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Slotted Ends |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| A | 15 |
| B | 15-1/8 |
| C | 15-7/8 |
| Weight | 67.9 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-20CIT-42 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Channel Inset |
| A | 47-5/8 |
| B | 5-3/16 |
| C | 47-5/8 |
| D | 8-3/8 |
| E | 9-13/16 |
| F | 16-3/8 |
| G | 12-11/16 |
| H | 41-7/8 |
| K | 5-3/16 |
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-20TE-42 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 51 |
| B | 6-1/2 |
| C | 53-1/2 |
| D | 9-1/2 |
| E | 14-1/8 |
| F | 14-11/16 |
| G | 14-11/16 |
| H | 44 |
| K | 9 |
| Weight | 91.5 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-20TEI-42 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing Impact |
| A | 51 |
| B | 6-1/2 |
| C | 53-1/2 |
| D | 9-1/2 |
| E | 14-5/16 |
| F | 15 |
| G | 15 |
| H | 43-7/8 |
| K | 9 |
SEARCH
Conveyor Parts & Products
- Replacement Idlers (112)
- Return Idlers (58)
- Trough Assemblies (185)
CEMA Class
- C (34)
Roller Diameter
Belt Width
- 42 (34)