| Weight | 16.2 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-TEI-42-S |
| Roller Diameter | 5 |
| Replacement Roll Type | Slotted Ends |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| A | 15 |
| B | 15-1/8 |
| C | 15-7/8 |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Part Number | C6-20TE-42 |
| Roller Diameter | 6 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 51 |
| B | 6-1/2 |
| C | 53-1/2 |
| D | 9-1/2 |
| E | 14-5/8 |
| F | 14-11/16 |
| G | 14-11/16 |
| H | 43-11/16 |
| K | 9-1/2 |
| Weight | 91.2 lbs |
|---|---|
| Part Number | C6-35TE-42 |
| Roller Diameter | 6 |
| Trough Angle | 35 |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 51 |
| B | 6-1/2 |
| C | 53-1/2 |
| D | 9-1/2 |
| E | 18 |
| F | 14-11/16 |
| G | 14-11/16 |
| H | 39-13/16 |
| K | 9-1/2 |
| Weight | 93.5 lbs |
|---|---|
| Part Number | C6-45TE-42 |
| Roller Diameter | 6 |
| Trough Angle | 45 |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 51 |
| B | 6-1/2 |
| C | 53-1/2 |
| D | 9-1/2 |
| E | 20-3/16 |
| F | 14-11/16 |
| G | 14-11/16 |
| H | 37-3/16 |
| K | 9-1/2 |
| Weight | 38.1 lbs |
|---|---|
| Part Number | C6-R-42 |
| Roller Diameter | 6 |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| A | 45-1/4 |
| B | 45-5/8 |
| C | 46-1/2 |
| Weight | 13.9 lbs |
|---|---|
| Part Number | C6-TE-42 |
| Roller Diameter | 6 |
| Replacement Roll Type | Full Flat |
| Belt Width | 42 |
| CEMA Class | C |
| A | 14-11/16 |
| B | 15-1/16 |
| C | 16-1/16 |
SEARCH
Conveyor Parts & Products
- Replacement Idlers (112)
- Return Idlers (58)
- Trough Assemblies (185)
CEMA Class
- C (34)
Roller Diameter
Belt Width
- 42 (34)