| Weight | 116.5 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-35TE-60 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 35 |
| Belt Width | 60 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 69 |
| B | 8 |
| C | 71-1/2 |
| D | 11 |
| E | 21-3/8 |
| F | 20-11/16 |
| G | 20-11/16 |
| H | 56-3/16 |
| K | 9-1/4 |
| Weight | 139.9 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-35TEI-60 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 45 |
| Belt Width | 60 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing Impact |
| A | 69 |
| B | 8 |
| C | 71-1/2 |
| D | 11 |
| E | 24-1/8 |
| F | 21 |
| G | 21 |
| H | 52-3/8 |
| K | 9-1/4 |
| Weight | 119.4 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-45TE-60 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 45 |
| Belt Width | 60 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 69 |
| B | 8 |
| C | 71-1/2 |
| D | 11 |
| E | 24-3/8 |
| F | 20-11/16 |
| G | 20-11/16 |
| H | 52-3/8 |
| K | 9-1/4 |
| Weight | 43.4 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-R-60 |
| Roller Diameter | 5 |
| Belt Width | 60 |
| CEMA Class | C |
| A | 63-1/4 |
| B | 63-5/8 |
| C | 64-1/2 |
| Weight | 33.1 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-RRD-60 |
| Roller Diameter | 5 |
| Belt Width | 60 |
| CEMA Class | C |
| A | 63-1/2 |
| B | 63-5/8 |
| C | 64-7/16 |
| Weight | 15.5 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-TE-60 |
| Roller Diameter | 5 |
| Replacement Roll Type | Full Flat |
| Belt Width | 60 |
| CEMA Class | C |
| A | 20-11/16 |
| B | 21-1/16 |
| C | 22-1/16 |
| Weight | 15.5 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-TE-60-S |
| Roller Diameter | 5 |
| Replacement Roll Type | Slotted Ends |
| Belt Width | 60 |
| CEMA Class | C |
| A | 20-11/16 |
| B | 21-1/16 |
| C | 22-1/16 |
| Weight | 22.4 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-TEI-60 |
| Roller Diameter | 5 |
| Replacement Roll Type | Full Flat |
| Belt Width | 60 |
| CEMA Class | C |
| A | 21 |
| B | 21-1/8 |
| C | 21-7/8 |
SEARCH
Conveyor Parts & Products
- Replacement Idlers (112)
- Return Idlers (58)
- Trough Assemblies (185)
CEMA Class
- C (33)
Roller Diameter
Belt Width
- 60 (33)