| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Part Number | B5-TE-24-S |
| Roller Diameter | 5 |
| Replacement Roll Type | Slotted Ends |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | B |
| A | 9 |
| B | 9-1/8 |
| C | 9-15/16 |
| Weight | 38.8 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-20CIT-24 |
| Roller Diameter | 4 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Channel Inset |
| A | 29-5/8 |
| B | 4-11/16 |
| C | 29-5/8 |
| D | 8-3/8 |
| E | 7-3/16 |
| F | 9-5/8 |
| G | 6-11/16 |
| H | 24-1/8 |
| K | 4-11/16 |
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-20TE-24 |
| Roller Diameter | 4 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 33 |
| B | 5-1/2 |
| C | 35-1/2 |
| D | 8-1/2 |
| E | 11-3/16 |
| F | 8-11/16 |
| G | 8-11/16 |
| H | 27-1/8 |
| K | 8 |
| Weight | 45.4 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-20TEI-24 |
| Roller Diameter | 4 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing Impact |
| A | 33 |
| B | 5-1/2 |
| C | 35-1/2 |
| D | 8-1/2 |
| E | 11-3/16 |
| F | 9 |
| G | 9 |
| H | 27-1/8 |
| K | 8 |
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-35CIT-24 |
| Roller Diameter | 4 |
| Trough Angle | 35 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Channel Inset |
| A | 29-5/8 |
| B | 4-11/16 |
| C | 29-5/8 |
| D | 8-3/8 |
| E | 9 |
| F | 9-1/2 |
| G | 6-11/16 |
| H | 22-1/2 |
| K | 4-11/16 |
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-35TE-24 |
| Roller Diameter | 4 |
| Trough Angle | 35 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 33 |
| B | 5-1/2 |
| C | 35-1/2 |
| D | 8-1/2 |
| E | 13-5/16 |
| F | 8-11/16 |
| G | 8-11/16 |
| H | 25-1/8 |
| K | 8 |
| Weight | 47.5 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-35TEI-24 |
| Roller Diameter | 4 |
| Trough Angle | 35 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing Impact |
| A | 33 |
| B | 5-1/2 |
| C | 35-1/2 |
| D | 8-1/2 |
| E | 13-5/16 |
| F | 9 |
| G | 9 |
| H | 25-1/8 |
| K | 8 |
| Weight | 42.8 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-45TE-24 |
| Roller Diameter | 4 |
| Trough Angle | 45 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 33 |
| B | 5-1/2 |
| C | 35-1/2 |
| D | 8-1/2 |
| E | 14-13/16 |
| F | 8-11/16 |
| G | 8-11/16 |
| H | 24-1/8 |
| K | 8 |
SEARCH
Conveyor Parts & Products
- Replacement Idlers (112)
- Return Idlers (58)
- Trough Assemblies (185)
CEMA Class
Roller Diameter
Belt Width
- 24 (44)