| Weight | 13.3 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-R-24 |
| Roller Diameter | 4 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| A | 27-1/4 |
| B | 27-5/8 |
| C | 28-1/2 |
| Weight | 14.6 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-RRD-24 |
| Roller Diameter | 4 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| A | 27-1/2 |
| B | 27-5/8 |
| C | 28-7/16 |
| Weight | 5.6 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TE-24 |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Full Flat |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| A | 8-11/16 |
| B | 9-1/16 |
| C | 10-1/16 |
| Weight | 5.6 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TE-24-S |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Slotted Ends |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| A | 8-11/16 |
| B | 9-1/16 |
| C | 10-1/16 |
| Weight | 7.8 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TEI-24 |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Full Flat |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| A | 9 |
| B | 9-1/8 |
| C | 9-7/8 |
| Weight | 7.8 lbs |
|---|---|
| Part Number | C4-TEI-24-S |
| Roller Diameter | 4 |
| Replacement Roll Type | Slotted Ends |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| A | 9 |
| B | 9-1/8 |
| C | 9-7/8 |
| Weight | 44.7 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-20CIT-24 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Channel Inset |
| A | 29-5/8 |
| B | 5-3/16 |
| C | 29-5/8 |
| D | 8-3/8 |
| E | 7-11/16 |
| F | 9-5/8 |
| G | 6-11/16 |
| H | 23-13/16 |
| K | 5-3/16 |
| Weight | 45.6 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-20TE-24 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 20 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 33 |
| B | 5-1/2 |
| C | 35-1/2 |
| D | 8-1/2 |
| E | 11-5/8 |
| F | 8-11/16 |
| G | 8-11/16 |
| H | 26-11/16 |
| K | 8-1/2 |
SEARCH
Conveyor Parts & Products
- Replacement Idlers (112)
- Return Idlers (58)
- Trough Assemblies (185)
CEMA Class
Roller Diameter
Belt Width
- 24 (44)