| Weight | 43.9 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-35CIT-24 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 35 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Channel Inset |
| A | 29-5/8 |
| B | 5-3/16 |
| C | 29-5/8 |
| D | 8-3/8 |
| E | 9-3/8 |
| F | 9-1/2 |
| G | 6-11/16 |
| H | 22 |
| K | 5-3/16 |
| Weight | 47.6 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-35TE-24 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 35 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 33 |
| B | 5-1/2 |
| C | 35-1/2 |
| D | 8-1/2 |
| E | 13-11/16 |
| F | 8-11/16 |
| G | 8-11/16 |
| H | 24-1/2 |
| K | 8-1/2 |
| Weight | 54.1 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-35TEI-24 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 35 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing Impact |
| A | 33 |
| B | 5-1/2 |
| C | 35-1/2 |
| D | 8-1/2 |
| E | 13-4/5 |
| F | 9 |
| G | 9 |
| H | 24-1/2 |
| K | 8-1/2 |
| Weight | 49.4 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-45TE-24 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 45 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing |
| A | 33 |
| B | 5-1/2 |
| C | 35-1/2 |
| D | 8-1/2 |
| E | 15-1/8 |
| F | 8-11/16 |
| G | 8-11/16 |
| H | 23-3/8 |
| K | 8-1/2 |
| Weight | 55.8 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-45TEI-24 |
| Roller Diameter | 5 |
| Trough Angle | 45 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| Frame Config | Equal Troughing Impact |
| A | 33 |
| B | 5-1/2 |
| C | 35-1/2 |
| D | 8-1/2 |
| E | 14-13/16 |
| F | 9 |
| G | 9 |
| H | 23-3/8 |
| K | 8-1/2 |
| Weight | 19.9 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-R-24 |
| Roller Diameter | 5 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| A | 27-1/4 |
| B | 27-5/8 |
| C | 28-1/2 |
| Weight | 17.8 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-RRD-24 |
| Roller Diameter | 5 |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| A | 27-1/2 |
| B | 27-5/8 |
| C | 28-7/16 |
| Weight | 7.8 lbs |
|---|---|
| Part Number | C5-TE-24 |
| Roller Diameter | 5 |
| Replacement Roll Type | Full Flat |
| Belt Width | 24 |
| CEMA Class | C |
| A | 8-11/16 |
| B | 9-1/16 |
| C | 10-1/16 |
SEARCH
Conveyor Parts & Products
- Replacement Idlers (112)
- Return Idlers (58)
- Trough Assemblies (185)
CEMA Class
Roller Diameter
Belt Width
- 24 (44)